Szofritó és putinga - ahogy a korfuiak szeretik
Korfu szigetét a köztudatban az örök forróság, burjánzó zöld és valószerűtlenül kék tenger hármasa teszi ellenállhatatlanná. Ám hogy az élmények ezen jóval túlmutatnak, azonnal bebizonyítjuk: ismerje meg a szigetet gasztronómiai oldaláról!
A görög konyhát a mediterrán szokások határozzák meg. Főszerepet töltenek be a fűszerek: oregánó, bazsalikom, koriander, fahéj, de nem maradhat el mögöttük a vidék jellegzetes fájáról szüretelt olívabogyó és az abból préselt olívaolaj sem. Legjellegzetesebb alapanyaguk a hal, de zöldségekből is igen gazdag kínálatot mutat a görög étlap: a paprika, paradicsom, padlizsán, cukkini, uborka, articsóka a menü mindennapos részét képezik.
Korfu legjellegzetesebb íze kétségkívül a szofritó. A sziget védjegyének számító, marha- vagy borjúfartőből készülő specialitás féltett családi receptekben maradt fent; elkészítésének sarkalatos pontja a párolás, melyet - azt mondják - csak a tősgyökeres korfuiak képesek hibátlanul véghez vinni.
Ottjártunkkor feltétlenül meg kell kóstolnunk a burdeto mártásban főtt halat is; ez a pikáns étel feltehetőleg a velencei broderro egy változata, ám az enyhén csípős, paprikás paradicsomszószban átlényegült hús mára a korfuiak sajátjává vált. Ami pedig az alapanyag frissességét illeti, a helyi hentesekben bátran bízhatunk: szűk utcákban megbúvó üzleteikben szembetűnő helyre akasztva bocsájtják a szakácsok és háziasszonyok közszemléjére áruikat, hogy a hús minőségéről ki-ki saját maga győződhessen meg.
Az édesszájúak kedvéért meg kell említenünk a putingát, Korfu jellegzetes kenyérpudingját is. Elterjedése az ötven éves angol uralom alatt következett be, és hosszú ideig a gyümölcsben szegény téli időszak hagyományos desszertjeként került asztalra.
Az ízletes lakomák után számtalan jobbnál jobb itallal öblíthetjük le torkunkat, de forró időben - egy kiadós séta során, vagy a tengerparton ücsörögve - ne feledkezzünk meg a különleges tzitzibiráról sem. A gyömbérsörnek is nevezett zamatos ital egyáltalán nem tartalmaz alkoholt: citromlé, cukor és gyömbér felhasználásával készítik, és hűtött állapotában a legrekkenőbb hőségben is gyors felfrissülést hoz.
Hagyományos putinga recept
Hozzávalók:
-
6-8 szelet fehér kenyér
-
2 evőkanál vaj
-
25 dkg cukor
-
5 tojás
-
7,5 dl tej
-
1 zacskó vaníliás cukor
-
20 dkg mazsola
-
20 szem magozott, apróra vágott asztalt szilva
-
20 dkg apróra vágott dió
-
1 db közepes, kezeletlen narancs lereszelt héja
-
sárgabarack zselé (vagy keményebb lekvár)
-
½ citrom kezeletlen leve és héja
-
kevés liszt a forma megszórásához
Elkészítése:
-
A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
-
Egy püspökkenyér-formát, vagy más hosszúkás sütőformát kivajazunk, majd cukorral, utána liszttel beszórjuk.
-
A formát kirakjuk kenyérszeletekkel. Ügyeljünk, hogy mindenhol teljesen befedje.
-
A tojásokat a cukorral, a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tejet, mazsolát, kimagozott aszalt szilvát, az aprított dió felét, majd a narancs és a citrom lereszelt héját. Alaposan összedolgozzuk.
-
A tojásos krémet a formába töltjük, és befedjük a maradék kenyérrel.
-
Egy nagy tepsit kétharmadáig megtöltünk forró vízzel, a sütőformát beleállítjuk, majd az előmelegített sütőben kb. 1 órán keresztül sütjük, amíg a tojásos krém megszilárdul, és a kenyér kissé megpirul.
-
A sütőből kivéve hűlni hagyjuk, majd letakarva egy éjszakára hűtőbe tesszük.
-
Másnap a barackzselét a citrom levével együtt felmelegítjük. A pudingot óvatosan egy tálcára borítjuk, a barackzselével bevonjuk, majd megszórjuk a maradék vágott dióval.
-
A szeletekre vágott putingát egy kevés baracköntettel tálaljuk. Καλή όρεξη :)